Filozofia
Seido Karate jest tradycyjnym stylem karate, w którym Kaicho T. Nakamura przekazuje wszystko to co nauczył się o sztukach walki przez ponad 45 lat praktyki. Jednym z celów Seido jest rozwijanie mocnego ciała co wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, pewność siebie i samopoczucie. Poza rozwojem umiejętności fizycznych, Seido dąży do rozwoju moralności i charakteru.
Emblemat Seido to pięciolistny kwitnący kwiat japońskiej śliwy, który jest także herbem rodowym Kaicho Nakamury. Wszyscy członkowie World Seido Karate Organization, noszący ten emblemat są członkami rodziny.
Seido jest oparte na trzech podstawowych zasadach: szacunek, miłość i posłuszeństwo. Te trzy zasady są symbolizowane przez 3 koła w środku emblematu. One wyznaczają drogę w życiu codziennym oraz są metodą jak zdrowo i efektywnie praktykować sztuki walki.
Jeżeli naprawdę szanujemy innych, będziemy traktować ich uprzejmie i ze zrozumieniem. Jeżeli nie mamy szacunku do innych, kierujemy swój gniew w ich stronę i wszelkie negatywne zachowania. Ten brak szacunku do innych jest bezpośrednio powiązany z brakiem szacunku do samego siebie. Karate poprzez praktykowanie medytacji Zen, uczy nas spojrzeć w głąb siebie; jeżeli zrobimy to w szczery sposób, znajdziemy w nas piękną esencję człowieczeństwa. Gdy postrzegamy samych siebie jasno, nie poprzez gniew, bezduszność i słabości ale właśnie poprzez szacunek, wtedy postrzegamy innych w ten sam sposób.
Miłość jest najbardziej nadużywanym i niezrozumiałym słowem na świecie. Miłość wyrasta z szacunku. Miłość i szacunek zawsze idą w parze. Kochamy naszych rodziców, którzy są naszymi pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami w życiu. Nasza miłość do nich może wyrastać z prawdziwego szacunku i docenienia ich poświęcenia i cierpienia, które musieli przechodzić dla naszego wychowania. Miłość powodowana autentycznym współczuciem do innych jest czymś co powinniśmy rozwijać w nas samych, żeby poczuć się wolnymi. Jeżeli jesteśmy wolni, możemy dawać i dzielić się wszystkim. Nie mamy potrzeby do zatrzymywania czegoś przy sobie. Możemy mieć "puste ręce". Karate właśnie znaczy "pusta ręka".
W podstawowym znaczeniu posłuszeństwo oznacza bycie posłusznym zasadom obowiązującym w Dojo i w organizacji; zobowiązuje do trenowania i rozwijania samego siebie. Posłuszeństwo oznacza także bycie posłusznym wobec rodziców, utrzymywanie pokory i zachowywanie samokontroli. Posłuszeństwo to także przestrzeganie prawa. Samurajowie kochali postępować godnie i my także powinniśmy do tego dążyć. We wszystkich sytuacjach w jakich się znajdujemy, wszystko co robimy, powinniśmy robić zgodnie z honorem, prawem i z miłości do innych.